Většina uživatelů kartových tiskáren investuje do nákupu tiskového zařízení zejména kvůli zajištění tisku identifikačních karet v okamžiku potřeby, bez čekání. Moderní kartové tiskárny se samozřejmě instalují pomocí dodávaných ovladačů a tisk obrázků na kartu může zprostředkovat samotný operační systém. Zdálo by se, že tedy žádný další software není třeba. Neplatí to ale vždy.

Návrh karty a editace tiskových dat

Specializovaný tiskový software umožní navržení různých grafických předloh s možností jejich další editace. Zvlášť tedy můžete vytvořit například design pro zaměstnance vaší společnosti a jiný design pro hosty, nebo agenturní zaměstnance. Pokud používáte tiskový software, můžete používat libovolné množství různých předloh a pracovat s nimi dle potřeby.

Generování proměnných dat

Tiskový software umožňuje práci s automaticky generovanými hodnotami jako je například souvislé číslování karet, otisk aktuálního data a času. Takovou funkci byste v prohlížeči obrázku hledali těžko.

Práce s databázemi

Při personalizaci identifikačních karet se často využívá databázová konektivita. Výkonné kartové tiskárny lze použít i k hromadnému tisku, který předpokládá propojení datových polí na kartěs externím zdrojem dat, obvykle data jako je jméno a fotografie držitele karty. Při propojení návrhu karty s databází lze odeslat na tiskárnu desítky nebo stovky karet najednou a tiskárna postupně úlohu zpracuje - ovšem pouze, pokud k tomu použijete tiskový software.

Kódování magnetického pruhu

Někteří výrobci tiskáren plastových karet přidávají do možností ovladačů také základní nástroje pro obsluhu kodéru magnetického proužku. Takové nástroje jsou ale spíše vhodné pro testování anebo pro diagnostiku tiskárny. Plného komfortu obsluhy kodéru dosáhneme pouze při použití tiskového software se specifickou funkcionalitou, obzvláště při personalizaci karet z databáze.

Práce s čipovými kartami

Samostatnou kapitolou jsou čipové karty a jejich kódování. Jednou z nejčastěji používaných funkcí je přečtení sériového čísla MIFARE čipu, tzv. UID, a jeho následný otisk na povrch karty, nebo jeho zpětné uložení do databáze s tiskovými daty. Tyto pokročilé funkce může obstarat pouze specializovaný tiskový software v odpovídající úrovni anebo až zakázkově dodaná tisková aplikace. Pomocí běžných součástí operačního systému, ale ani s pomocí profesionálních grafických editorů taková práce není možná.

Tisk čárových kódů a QR kódů

Pokročilí uživatelé různých grafických editorů samozřejmě ovládají práci s generováním čárových kódů. Běžné i profesionální grafické editory ale obecně nepodporují všechny typy symbologie a jejich použití při hromadném tisku dat z databáze bude opět velmi limitované, nebo zcela nemožné.

Jak vybrat vhodný tiskový software?

Odpověď je velmi jednoduchá. Vždy je potřeba, abyste měli jasnou a konkrétní představu o podobě identifikační karty.

Položte si následující otázky:

  1. bude návrh karty obsahovat nějaká proměnná data jako je jméno nebo fotografie?
  2. bude potřeba tisknout nějaké hodnoty z databáze?
  3. bude potřeba pracovat s magnetickým pruhem nebo bezkontaktním čipem?

Většina současně nabízených tiskových aplikací umožňuje následný upgrade, kterým lze přidat další funkcionalitu. Pokud si s výběrem nejste úplně jistí, kontaktujte nás. S výběrem vhodného tiskového software Vám rádi pomůžeme.