Profesionální tiskárny ID karet mohou být vybaveny možností tisku UV barvou. Na trhu je to nejrozšířenější varianta, kdy se namísto běžné YMCKO pásky použije YMCKUvKO páska, tedy barvící páska s přidaným UV panelem, který obsahuje barvivo viditelné pouze v daném spektru světla. Obvykle jde ale o tzv. resinovou-monochromatickou barvu, u které nelze tisknout v odstínech, viz také náš článek na blogu "Technologie tisku Id karet".

Matica Technologies 

K dokonalosti dovedla UV tisk společnost Matica Technologies (Itálie), která pro modely tiskáren řady XID8600 vyvinula revoluční a také na trhu jedinečnou tiskovou páskou se sublimačním UV barvivem pro tisk neviditelných fotografií, log, emblémů, symbolů, erbů či volitelného textu a to v 256 odstínech v rozlišení 600DPI. Na rozdíl od tiskáren konkurenčních výrobců lze s tiskárnami Matica XID8600 během tisku aplikovat barvivo o různé intenzitě v 256 odstínech. Tato revoluční technologie UV tisku umožňuje nejjemnější škálu reprodukce skrytých obrázků nejvyšší kvality - bezkonkurenčního bezpečnostního prvku v oblasti identifikace osob. Výsledkem je dojem černobílé fotografie, samozřejmě v zářivě fialových barvách.

Bezpečný UV prvek

Ovladač tiskárny XID8600 také nabízí možnost umístění statického UV obrázku či textu na plochu karty bez použití speciální aplikace. Tato funkce tak nabízí vyšší úroveň bezpečnosti, protože individuální obrázek či text není za běžného světla viditelný. UV tisk není totiž viditelný pouhým okem a k jeho ověření stačí jednoduchý zdroj UV světla. K využití této další úrovně zabezpečení není třeba investovat do přídavných laminačních technologií. Jedná se tudíž o fantastický a atraktivní bezpečnostní prvek.

Pro tisk variabilních UV obrázků z databáze je potřeba pořízení tiskového software CardPresso, který umožní ovládání UV tisku podobně jako pokročilé grafické editory, tedy ve vrstvách. Odděleně se navrhuje základní design karty a vrstva s UV tiskem. Výhodou použiti tiskového software je možnost uložení různých tiskových návrhů včetně připojení ke zdroji dat (databáze, složka, digitální fotoaparát nebo skener)

Díky strojovému kódu lze rozpoznat padělek

Do rohu každé karty, která je potištěna UV tiskem v tiskárně Matica XID8600, je navíc vytištěn skrytý "strojový kód" jednoznačně identifikují tiskárnu, na které byla karta vytištěna. Jde o volitelnou funkci. Jelikož jsou tyto „strojové kódy“ unikátní pro každou tiskárnu, lze tak snadno a rychle rozpoznat padělky. S pomocí tohoto skutečného nástroje proti padělání máte absolutní kontrolu nad procesem tvorby vašich karet.

Související obsah na našem blogu

Technologie tisku ID karet

Jak vybrat vhodnou barvící pásku